Aly Keïta – Brönnimann – Niggli Trio

18. 11. 2023 | 20:00

Kronenkino, Zittau

Contemporary Worldmusic Jazz Trance Afro

Mezinárodní trio Aly Keïta, Jan Galega Brönnimann a Lucas Niggli hraje opojnou směs západoafrické a evropské hudby. Aly Keïta, světoznámý hráč na balafon, je skutečným fenoménem world music, která přerůstá do jazzu. Díky své virtuozitě dokázal balafon prosadit do globálního povědomí milovníků hudby. Čeká nás velkolepá a strhující jízda z Afriky do Evropy a zase zpátky!

Mezinárodní trio Aly Keïta, Jan Galega Brönnimann a Lucas Niggli hraje opojnou směs západoafrické a evropské hudby. Světoznámý, v současné době v Berlíně usazený, západoafrický hráč na balafon, je skutečným fenoménem world music, která přerůstá do jazzu. Balafon, marimbě podobný nástroj s dřevěnými klávesami, pod nimiž je umístěna ozvučená tykev kalebas zajišťující rezonanci, je typickým nástrojem griotů, západoafrických trubadůrů a hudebních vypravěčů. Aly Keïta na něm dosáhl ohromující virtuozity. Právě on ho dokázal prosadit do povědomí milovníků hudby na celém světě. Spolupracoval s Omarem Sosou, Joe Zawinulem, Rhodou Scott, Janem Garbarkem, Etiennem M'Bappé a desítkami dalších hvězd. 

Aly na jedné straně zůstává věrný tradici nástroje, na straně druhé na něj ale hraje po svém, velmi kreativně, chtělo by se říci revolučně, začleňuje prostě balafon do moderního hudebního kontextu. Jeho afropopový repertoár prokládaný funky a jazzem z něj dělá zcela originálního muzikanta, kterého zažít živě je vždy strhující zážitek. Už téměř třicet let nadšeně improvizuje s hudebníky z jiných kultur. Aly Keïta dokonce vyvinul diatonický balafon, který přizpůsobil požadavkům západní hudby.

Jan Galega Brönnimann a Lucas Niggli se narodili v Kamerunu a západoafrická kultura je v jejich hudební kariéře ovlivňuje od samého počátku. Tohle bratrstvo vibrací a rytmů vás vezme na dobrodružnou cestu z nejhlubšího houštin západní Afriky do širokých afrických savan a zase zpátky do Evropy. Bude to jízda velkolepá a strhující. 

Aly Keïta balafon / zpěv

Jan Galega Brönnimann basklarinet

Lucas Niggli perkuse

Začátek: 20:00 hod.

Otevřeno od: 19:00 hod.

Vstupné: předprodej 13,85 € / na místě předprodej: 15 € / TICKETSHOP

místa k sezení