Archiv 2022

19. 11. 2022 | 20:00

Kronenkino, Äußere Weberstraße 17, 02763 Zittau (D)

Catfish (UK)

Bluesrocková mašina Catfish pádí vpřed s neuvěřitelnou silou. Kvartet získal již pět cen UK Blues Awards, a díky mnoha vystoupením na velkých britských bluesových festivalech se z něj stala superstar bluesové scény. Zásluhu na této slávě má především frontman Matt Long se svou kytarou, v jejíchž strunách drtí hrubé akordy tak, že z nich doslova vyždíme téměř nadpozemské zvuky a jemné melodie. Bravurní hru na kytaru podporuje charismatickým zpěvem, pohybujícím se od prosebného šepotu až po zlostné výkřiky.

Catfish

03. 11. 2022 | 20:00

Městské divadlo Varnsdorf, Partyzánů 1442, Varnsdorf (CZ)

Anna Kolchina Quartet (USA / D / CZ)

Hlas Anny Kolchiny je mírný, jazzový, elegantní, zranitelný i svůdný. Narodila se v Rusku a v současnosti žije v USA. V roce 2015 natočila své první album „Street of Dreams“ s triem celosvětově proslulého jazzového klavíristy Massima Faraa. O dva roky později vyšlo její třetí album „Wild ist he Wind“, s kterým prorazila do celého světa. Na koncertu ji doprovodí Trio Waltera Phishbachera.

Anna Kolchina

23. 10. 2022 | 19:30

C. Bechstein VielHarmonie, Nordstraße 15, Seifhennersdorf (D)

Vertigo & Dorota Barová (CZ)

Trojnásobní držitelé ceny Anděl slaví 20 let existence na hudební scéně! Skupina se dopracovala ke zcela svébytnému zvuku, jehož výchozím bodem je jazz, ale nechybí v něm také elektronika nebo prvky soudobé vážné hudby. Již delší dobu spolupracuje s violoncellistkou a zpěvačkou Dorotou Barovou. Nejinak je tomu i na posledním studiovém albu a vy si jejich spolupráci můžete vychutnat také na tomto koncertu.

Vertigo Dorota Barová

22. 10. 2022 | 19:30

Kronenkino, Äußere Weberstraße 17, 02763 Zittau (D)

Lisa Bassenge & Jacob Karlzon (D | SWE)

Berlínská zpěvačka Lisa Bassenge vlétla na jazzovou scénu jako kometa na počátku 21. století a neomylně se zařadila do pozice interpretky současných populárních písní. Publikum ji vnímá jako nástupkyni německé umělkyně Hildegardy Knef a vytvořilo z ní klubovou ikonu. Svůj nový scénický program "Matky" věnuje matkám populární hudby: Joni Mitchell, Carole King, Suzanne Vega a PJ Harvey. Stranou však nezůstane například ani Billie Eilish. Lisu Bassenge doprovází její hudební partner, švédský pianista Jacob Karlzon.

Lisa Bassenge Jacob Karlzon

22. 10. 2022 | 15:18

Trilex-Zug (Varnsdorf - Liberec)

Scott Ibex & Ivan Paisrt (USA | CZ)

Vlakem skrze trojzemí s duem Scott Ibex (kytara, zpěv) & Ivan Paisrt (baskytara)! Scott Ibex, který už 25 let baví publikum z celého světa, předvede během setu drsné slide blues, psychedelický bluegrass, folk, rock, country, reggae i soul.

Scott Ibex Ivan Paisrt

22. 10. 2022 | 21:00

Café Jolesch, Klieneberger Platz 1, Zittau (D)

The Funkiest Session v Žitavě

Po koncertu Lisy Bassenge zve festival Mandava Jazz všechny jazzové fanoušky z blízkého i dalekého okolí, aby zavítali do Café Jolesch na otevřenou jam session! Úvod večera bude patřit Funksessionkolektiv Dresden, který možná někteří z vás znají z jejich pravidelných měsíčních sessions v Drážďanech. Poté se pódium otevře všem zájemcům a je pak už jen na vás, co ukážete. Důraz je kladen především na radost ze hry a samozřejmě také na výměnu názorů a navazování kontaktů.

The Funkiest Session Zittau

21. 10. 2022 | 19:00

Gerhart Hauptmann-Theater, Theaterring 12, Zittau (D)

Arta Jēkabsone Quartett (LV | USA | D | CZ) + WORTAKKORD (D)

Skladby lotyšské zpěvačky a Newyorčanky Arty Jēkabsone prostupují vlivy lidových písní z její rodné země. Její hudba je plná intimity, tepla a křišťálově čistého soustředění. Coby špičková vokální umělkyně prezentuje pravidelně své písně v jednom z nejlepších jazzových klubů New Yorku, v Jazz Gallery. Po jejím boku zahrají Walter Fischbacher, Goran Vujic a Ulf Stricker, elektrizující klavírní trio, které povyšuje jazz na kultovní status. S Wortakkord kráčíme ve stopách bájné beat generation a vracíme se ke kořenům jazzové poezie. Berlínská violoncellistka Natasha Jaffe a její jazzová parta doprovází vybrané básníky mluveného slova z celého Německa. Mluvené slovo tvoří samostatný žánr scénického umění, ve kterém autor hraje lyrický text nebo příběh přímo před publikem. Akci moderuje uznávaná umělkyně mluveného slova Jessy James LaFleur.

Arta Jēkabsone wortakkord

20. 10. 2022 | 19:30

Webschule, Waltersdorfer Str. 48, Großschönau (D)

Band of Heysek (CZ)

Opravdu zajímavé bluesové muzikanty na české scéně lze spočítat na prstech jedné ruky. Jedním z takových je bezesporu i Jan Švihálek se svým triem Band of Heysek, kteří skládají a hrají vlastní živočišné, bluesové, syrové písně. Vzory pro tyto brněnské bluesové nadšence najdete na elektrifikované scéně Mississippi. Od svého založení v roce 2015 vystupují jak doma, tak i v zahraničí, mimo jiné třeba i jako předkapela The Smokie nebo The Animal.

Band of Heysek

19. 10. 2022 | 19:30

Na Kopečku, Krásnolipská 540/22, Rumburk (CZ)

Steffen Peschel Trio (D)

Kvartet si pro koncert v rámci festivalu Mandava Jazz připravil speciální písňový program, který vzdá poctu skvělému skladateli Burtu Bacharachovi. Ten zkomponoval nespočet slavných, dnes už klasických filmových písní (například „Raindrops keep falling on my head“, „Arthurs Theme“, „Whats new pussycat“ nebo „The Look of Love“) a obdržel za ně téměř všechny důležité ceny zábavního průmyslu, včetně několika cen Grammy, Oscarů a Zlatých glóbů. Těšte se na mimořádný koncert se Steffen Pechel Quartett, který vás donutí zpívat a pobrukovat si!

Steffen Peschel Trio

18. 10. 2022 | 19:30

Pijánofka, B. Němcové 1492, Varnsdorf (CZ)

Jazzprentice (D)

Jazzprentice tvoří tři muzikanti pocházející z různých koutů Německa, kteří v současnosti žijí a tvoří v Görlitz. Jak to tak bývá, když má někdo zálibu v tvorbě a poslechu hudby, v malém městě rychle nalezne podobně smýšlející kumpány. Přes rozdílné hudební zájmy, ať už jde o pop, rock nebo techno, našli nakonec společnou řeč v jazzu. Hrají vše, od známých standardů po popové kousky, a dělají z toho jazz. Skupinu tvoří pravidelným návštěvníckům Mandava Jazzu již známý Felix Pfeifer (elektrické piano), dále pak Kailash Bail (baskytara) a Mario Gienapp (bicí).

Jazzprentice

16. 10. 2022 | 19:30

Kulturfabrik Meda, Hainewalder Str. 35, Mittelherwigsdorf (D)

Trouble Ahead (D)

Trouble Ahead se inspirují hudbou rythm 'n' blues konce 40. až začátku 60. let. Ta ovlivnila jak swing, West Coast Jump, soul, surf, drsné zvuky chicagského blues, tak i prakticky kdejaký hudební styl ze všech koutů světa, ať už dnes zapomenutý nebo ryze současný. Říká se, že dobrá hudba pohne srdcem nebo zadkem. Tato kapela má ve svém programu obojí. Tanči, jako bys chtěl snít!

Trouble Ahead

15. 10. 2022 | 19:30

Městské divadlo, Partyzánů 1442, Varnsdorf (CZ)

Leléka (D)

Leléka se řadí mezi mladé a zároveň už zcela vyprofilované kapely berlínské scény. Čtveřice muzikantů kolem zpěvačky Viktorie, jejíž nádherný a tklivý hlas určuje charakter i atmosféru jejich hudby, vytváří na koncertech zvukový svět jak plný dynamiky, dlouhých pasáží v groovy rytmu, tak i jemných tónů lidových balad, velmi zdařile zaranžovaných do současného jazzového jazyka. Důkazem jejich hudební jedinečnosti a bravury jsou i výzamná ocenění v hudební soutěži Creole v Berlíně a na European Young Jazz Prize Burghausen 2018.

Leleka

15. 10. 2022 | 16:00

Kronenkino Zittau, Äußere Weberstraße 17, 02763 Zittau (D)

Gerhard Schöne (D) mit "Kalle Heiner Jule – Lasst uns eine Welt erträumen"

Písničkář Gerhard Schöne již po dvě generace inspiruje malé i velké posluchače. Se dvěma novými alby „Já jsem já“ a „Jak chceme obdarovat naše malé dítě“ objíždí tento mistr jemných tónů Německo s koncerty pro celou rodinu. Na koncertu v rámci festivalu Mandava Jazz zazní samozřejmě i jeho hity "Jule" a "Popel". Můžete se těšit na skvělou zábavu, krásné písničky,společné hraní a spoustu pohybu. Pro děti od 4 let

Gerhard Schöne

15. 10. 2022 | 20:00

Kronenkino, Äußere Weberstraße 17, 02763 Zittau (D)

Gerhard Schöne mit "Mein Kinderland" (D)

Gerhard Schöne je sice svým hlavním zaměřením zpěvák a skladatel, ale zároveň umí svérázným způsobem vyprávět příběhy, které pochází z jeho vlastního pera. V knize „Krajina mého dětství“ zavzpomínal na své rané dětství a mládí. Kdykoliv z ní čte, nechybí u toho ani jeho kytara a písničky. Koncertní čtení, to je něco, co se dá jak prožít, tak i užít si.

Gerhard Schöne

14. 10. 2022 | 20:00

Kretscham Niederoderwitz, Straße der Republik 70, Oderwitz

Fainschmitz (AT | DE | IT) KONCERT JE ZRUŠEN!

Hudba k mazlení a divokému tanci. Devizou kapely jsou vícejazyčné texty proklamované skrze megafon, dominantní kytara, hutná basa, divoké i jemné zvuky saxofonu, trubky a klarinetu. Fainschmitz tvoří vlastní písně pohybující se hudebně mezi gypsy swingem, šansonem, jazzem, punkem a popem. Svou hravostí a neutuchající ironií si tito Rakušané vydobyli pověst nekonvenční party kapely, která velmi zábavným a provokativním způsobem nakopne každé publikum.

Fainschmitz

13. 10. 2022 | 19:30

Caffé Stodola, Palackého 206/2, Rumburk (CZ)

Bára Zmeková Trio (CZ)

Bára Zmeková se ve svých písních pohybuje na pomezí jazzu, folku, klasické hudby a jemné elektroniky. Posluchači označují její koncerty jako “soul trip” nebo “poezii v hudbě”. Křehkost a naléhavost svých autorských textů odlehčuje humorem a nadhledem a hru na piáno střídá se syntezátory. Její barvité a různorodé písně lze jen těžko zaškatulkovat, svým hlasem je však propojuje tak, že vás unese, proletí se s vámi krajem a nakonec vás vrátí bezpečně zpátky. Na tomto koncertu se Bára představí v triu s Petrem Tichým (kontrabas, trombon) a Michalem Mihokem (akordeon).

Bara Zmekova Trio

12. 10. 2022 | 19:30

Městské divadlo, Partyzánů 1442, Varnsdorf (CZ)

JMO (Jan Galega Brönnimann, Moussa Cissokho, Omri Hason)

Mezinárodní trio JMO dokáže originálním způsobem hudebního vyjádření navodit atmosféru plnou jemného napětí. Cestu k tomu hledá skrze spojení tradiční a současné hudby z Evropy, Afriky a dálného Východu. Perlivé zvuky kory (nazývané někdy „africká harfa“) doprovází hřejivé tóny basklarinetu a rytmy orientálních bicích nástrojů. Posluchač si tak vychutná líbezné a lehce houpavé písně Afriky.

JMO Jan Galega Brönnimann Moussa Cissokho Omri Hason

09. 10. 2022 | 16:00

Schloss Hainewalde, Kleine Seite 31, Hainewalde (D)

Originální pražský synkopický orchestr (CZ)

Dobové nástroje, důmyslná aranžmá, autentický zvukový i vizuální zážitek. Právě pro tyto kvality proslul Originální pražský synkopický orchestr po celém světě. Mnoha odborníky je považován za jeden ze stylově nejvěrnějších ansámblů svého druhu. Kořením každého koncertu je improvizace, a to nejen hudební, ale i moderátorská. A to v podobě humorného a historicky zasvěceného glosování uváděných skladeb. Orchestr tak snoubí kvalitu hudebního provedení s důkladnou znalostí dobového kontextu, k němuž patří jak elegantní vystupování, tak i smysl pro jemný, inteligentní humor.

Originální pražský synkopický orchestr OPSO

09. 10. 2022 | 16:00

Kronenkino, Äußere Weberstraße 17, 02763 Zittau (D)

Raumpatrouille Sumsemann & Stefan Kaminsky: "Peterchens Mondfahrt" (D)

Chroustovi Panu Sumsemannovi chybí šestá nožička, kterou mu noční víla svými kouzly očarovala a odnesla až na Měsíc. Naštěstí mu ale pomohou dvě odvážné děti, Péťa a Anneliese, které se s ním vydají na dobrodružnou cestu. Recitátor a herec Stefan Kaminsky a vibrafonista Volker Heuken se svou čtyřčlennou skupinou dali této klasice německé literatury pro děti za pomoci svých vlastních skladeb zcela novou podobu. Dělka: ca 60 minut, pohádka pro malé i velké, v němčině!

Raumpatrouille Sumsemann Stefan Kaminsky Peterchens Mondfahrt

08. 10. 2022 | 20:00

Kronenkino, Äußere Weberstraße 17, 02763 Zittau (D)

Küspert & Kollegen (D)

Küspert & Kollegen hrají "dnešní jazz pro filmy z předvčerejška"! Těšte se na živý soundtrack ke čtyřem němým černobílým klasikám s komiky Laurelem a Hardym. Kapela hraje ve složení Bastian Jütte na bicí, Dietmar Fuhr na kontrabas, Till Martin na saxofon a klarinet, a šéf a skladatel souboru Werner Küspert na kytaru.

Küspert

07. 10. 2022 | 19:30

Pivovar Kocour, Rumburská 1920, Varnsdorf

Zamajobe a Small Kingdom (JAR/USA)

Zamajobe Sithole je v současnosti jednou z nejslavnějších zpěvaček v jihoafrickém zábavním a kreativním průmyslu. Slávu si vydobyla svým jedinečným vokálním stylem a postupným prozkoumáváním téměř všech hudebních žánrů včetně jazzu a afropopu. Její skvělý hlas a úžasné instrumentální schopnosti ohromily během let miliony posluchačů, a to nejen v Jižní Africe, ale i na newyorské hudební scéně. Na evropském turné ji doprovodí právě americká kapela z New Yorku, Small Kingdom bubeníka Andyho Wintera.

Zamajobe Sithole Small Kingdom

05. 10. 2022 | 19:30

Městské divadlo, Partyzánů 1442, Varnsdorf (CZ)

Dan Bárta a Illustratosphere (CZ)

Na české hudební scéně se snad nenajde zpěvák, který by ovládal tolik hudebních stylů jako Dan Bárta. Na výsluní vzešel díky zemitému rocku, pohybuje se v atmosférickém jazzu, ostrém funku, v blues, popu, účinkuje v muzikálech. Lze říci, že ve své hudební kariéře nic nevynechal. Jeho mimořádné pěvecké kvality mu pomohly i k získání 13 cen Anděl pro nejlepšího zpěváka. Se svou kapelou Illustratosphere tvoří inteligentní jazz-pop již více než dvacet let a ve Varnsdorfu se představí v rámci turné k poslednímu albu Kráska a zvířený prach.

dan barta illustratosphere

02. 10. 2022 | 19:00

Fleischbänke, Reichenberger Straße 8, Zittau (D)

ZOORD (HU)

Zoord založil v roce 2014 jeden z nejznámějších světových hráčů na brumle Áron Szilágyi. Trio hraje energickou taneční hudbu, inspirovanou tradičními transylvánskými melodiemi. Výjimečnost si vysloužila virtuózní hrou na brumle, hutnými folkovými bicími, citlivou hrou na housle a vynikajícími vokály. Zoord tvoří akustický svět zvuku, který bude znít povědomě i milovníkům etna či Goa Trance. Je to hudba pro tančící nohy, hladové duše a tlukoucí srdce!

zoord

22. 09. 2022 | 19:30

Pivovar Kocour, Rumburská 1920, Varnsdorf

Lauren Henderson Quartet (USA/D/CZ)

Newyorčanka Lauren Henderson okouzluje publikum svým šarmem a jedinečnou interpretací latinskoamerické hudby a R&B. O jemnosti a síle jejího hlasu se například  New York Times vyjádřil slovy „někde mezi pohodlným šepotem a přesvědčivou proklamací“. Její album „Alma Oscura“ z roku 2019 ji katapultovalo do popředí světové jazzové scény. Na současném evropském turné ji doprovází trio Waltera Fischbachera. Výsledkem je vyvážená kombinace okouzlujícího zpěvu a virtuózní klavírní hry.

lauren henderson

21. 09. 2022 | 10:00

Kronenkino, Äußere Weberstraße 17, 02763 Zittau (D)

Tim Schreiber (D) hraje "Šestka táhne světem"

To je ale nespravedlnost! Voják Sebastian Spinnig sloužil králi tři roky ve válce. A teď? Dostane jenom tři směšné groše. Spinnig je rozhodnutý vzít si vše, co mu král dluží. Na své hrdinské cestě se setkává s těmi nejúžasnějšími kamarády, s nimiž může dělat ty nejfantastičtější věci: s velkou silou, přesností, silným větrem, hbitou nohou a velkou drzostí. Na motivy bratří Grimmů, délka: 50 min

tim schreiber

03. 09. 2022 | 16:00

Zielone Wiosła, Jerzego Popiełuszki 9, Sieniewka (PL)

ICH DWOJE (PL), Tubarovka (D), 3***Picknick

Od 16 hodin začíná zábava a hry pro celou rodinu s pestrou směsicí společných aktivit, do kterých se mohou zapojit všichni účastníci. V 17:00 vystoupí duo ICH DWOJE s příjemnými  autorskými skladbami a také aranžemi jazzových standardů. V 18:00 hodin vystoupí drážďanská kapela Tubarovka s divokou směsí ragtime, jazzu a blues počátku 20. století. Nebudou chybět ani regionální speciality, které vám připraví tým 3***Brunch a ženy ze Sieniawky.

ich dwoje tubarovka