Jan Spálený a ASPM

03. 11. 2023 | 19:30

Pivovar Kocour, Varnsdorf

Blues Jazz

Na koncertech Jana Spáleného a ASPM se pohybujeme někde mezi jazzem, blues a v drobných náznacích předměstským šramlem, má to hospodský švih i klubovou kultivovanost. Jan Spálený je v české hudbě nepřehlédnutelným zjevem, stal se vlastně „vynálezcem“ ryze českého blues. Osobnost Jana Spáleného, jeho neopakovatelný pěvecký projev, síla jeho osobnosti, to je největší deviza večera, který nás čeká.

Jan Spálený je v české hudbě naprosto nepřehlédnutelným zjevem. Nejen, že se podílel na mnoha projektech významných českých kapel a muzikantů, jeho osobní a osobitá cesta, která ho dovedla až na bluesový trůn, je jednoduše úchvatná. Stal se vlastně „vynálezcem“ ryze českého blues. Dnes je bluesovou komunitou uznáván jako doyen a pevná opora celé této scény. Jeho skupina ASPM dlouhodobě těží především z jeho skladatelské i textařské invence. Její unikátní zvuk s dominujícím elektrickým pianem a klavírem, vibrafonem a basovou složkou zahuštěnou kontrabasovou tubou, je vtahující a návykový. Na koncertech Jana Spáleného a ASPM se pohybujeme někde mezi jazzem, blues a v drobných náznacích předměstským šramlem, má to hospodský švih i klubovou kultivovanost. Osobnost Jana Spáleného, jeho neopakovatelný pěvecký projev, síla jeho osobnosti, to je největší deviza večera, který nás čeká.

Jan Spálený. Hudební režisér, dramaturg, noční vypravěč rozhlasových pohádek – otec českého blues se narodil 4. 12. 1942 na Královských Vinohradech velmi mladým múzicky založeným rodičům jako prvorozený. V dětství mizerně a nemotivovaně vrzal na housle. Po prokymácení se pubertou objevil dixieland, první bránu do světa jazzu, potažmo improvizace. Hlavně ovšem potkal celý další život milované dechové hudební nástroje.

Po maturitě na jedenáctiletce pracoval jako kopáč u nádvorní party v továrně Rudý Letov. Pražskou konzervatoř studoval v létech 1964 až 1968. Hrál střídavě na trombón, tubu, barytonsaxofon, v šestapadesátém roce svého věku se začal učit hrát na kornet. V běhu let hrál dixieland, rock and roll, rhythm and blues, s bratrem Petrem měli kapely Hipps a Apollobeat, hostoval v popových kapelách a hudbě, které se převážně říká vážná. Od roku 1984 žije ASPM a pro ASPM. Celý život skládá, píše texty, aranžuje, provokuje…

Jan Spálený – piano, kornet, zpěv

Michal Gera – křídlovka, trubka, zpěv

Filip Spálený – tuba, basa

Filip Jeníček – bicí

Radek Krampl – vibrafon

Začátek: 19:30 hod.

Otevřeno od: 18:30 hod.

Vstupné: předprodej 250 Kč / na místě 250 Kč / <link>

místa k sezení